Výběr zbraně pro sebeobranu
V poslední době se mě stále více lidí ptá na rady ohledně nejlepší zbraně na skryté nošení a sebeobranu.
Snažím se vždy odpovědět velmi obecně, protože odpověď na tuto otázku je pro každého jiná a velice nesnadno a zdlouhavě se k ní bez pomoci dopracováváme sami.
Při pořizování zbraně na sebeobranu je třeba vycházet z několika velice důležitých faktorů.
Stoprocentně po sepsání tohoto článku bude vlna nesouhlasných a vlna souhlasných ohlasů a vysvětlím vám proč.
Člověk je od přírody tvor velice individuální a to co vyhovuje ve všem jednomu, druhému může až překážet a vadit.
Pokusím se tedy sepsat jen velké chyby, kterých je třeba se vyvarovat před nákupem a hlavně si uvědomit, proč onu zbraň mám u sebe. O znalosti legislativy použití zbraně tu teď psát nebudu, ale přeci jen se k této věci okrajově vrátím v článku.
Postavme se tedy před situaci, že si chceme pořídit střelnou zbraň na sebeobranu. V současné době se moderní bezpečné zbraně ( myšleno konstrukčně bezpečné ) nechají pořídit v cenové relaci cca 9 - 20 000.
Pokud budeme vycházet z faktu, že při vytažení zbraně v nouzové situaci chceme okamžitě mít zbraň připravenu ke střelbě, vynecháme z tohoto článku zbraně se spoušťovým ústrojím SA - klony 1911 atd. Budeme mít jako startovní pozici zbraň v pouzdře s nábojem v komoře a kohout v přední poloze.
Nošení nabité a zajištěné zbraně jako třeba výše zmíněného Colt 1911 v různých modifikacích necháme jiným uživatelům.
Před nákupem si musíme ujasnit několik věcí:
Jak často a dlouho budu zbraň nosit ?
Jaké náklady mohu vynaložit na tréning ?
Bude pro mě rozhodující způsob nošení ?
Hrozí mi zvýšené riziko reálného střetu a použití zbraně ?
Jaká bude doba po kterou budete mít zbraň u sebe ?
Budeme ji mít na hodinové cestě autem přes rizikovou oblast a nebo ji budeme mít 20 hodin u sebe ? S tím souvisí věci jako je váha zbraně, její tvar, velikost, systém spoušťového mechanizmu atd. Všeobecně pro nošení zbraně doporučuji menší modely ( compact, subcompact ).
Nebudu zde záměrně uvádět konkrétní zbraně, protože mým cílem není Vás nalákat na jednu konkrétní zbraň, ale mým cílem je, aby jste si našli důležité vlastnosti co vyžadovat od Vaší budoucí zbraně a tu pak hledat.
Jaké mohu vynaložit prostředky pro trénování ?
Tady je třeba nejen počítat cenu střeliva, on ten tréning není jenom o střelbě samotné, ale také o nacházení možností nošení, testování vyhovujících způsobů nošení a s tím spojený čas. Pro spoustu z nás je čas to nejzásadnější, čeho se v poslední době moc nedostává.
Zvýšené časové úsilí je třeba hlavně v případech, kdy jste z jakéhokoli důvodu přešli na nový druh pouzdra ( z opasku na ledvinku, podpaždní pouzdro atd. )
V tomto Vám nepomůže nikdo jiný než váš čas se zbraní nasucho trénovaný. Co se střeliva týče, tak je při koupi velice vhodné rozhodnout se pro ráži, která má u střelby na ochranu opodstatnění. Těžko budete vysvětlovat, že jste sice útočníka eliminovali, ale vaše střela ráže 357 Sig prostřelila ještě další tři lidi. ( ráži jsem uvedl pro příklad, tak neberte hned že to je špatná ráže, ale pro sebeobranu bych volil z následujících - 9mm Luger, .40SW, .45 ACP,)
Bude pro mě rozhodující jak zbraň chci nosit ?
rozhodně nejrozšířenější způsob nošení je u silné ruky na opasku. Výhodou je, že máte zbraň neustále pod kontrolou ruky a její tasení je velmi intuitivní. Protože ale musíme splňovat podmínky skrytého nošení, musíme přes zbraň nosit oblečení nebo ji prostě jinak skrýt. V parném létě nám nezbyde nic jiného, než se buď smířit s teplotou a vrstvou k překrytí zbraně a nebo sáhnout po ledvinkovém pouzdru.
Výhoda ledvinky je v tom, že zbraň je celá ukryta v těle ledvinky a její vytažení se provádí odtrhem překrytu a následného úchopu a tasení zbraně.
Tento systém chce tréning a v neposlední řadě také vhodnou zbraň. Tréning proto, že zbraň taháte z jiného úhlu než například z opaskového pouzdra a volbu vhodné zbraně z toho důvodu, že například ostrá combatová mířidla nebo vyčnívající ovládací prvky mohou zachytit při tasení o samotnou ledvinku.
Hrozí mi reálné riziku střetu ?
Jsem nějak vystaven zvýšenému riziku napadení nebo podobně ?
V dnešní době je spousta zaměstnání nebo aktivit, při kterých opravdu jisté zvýšené riziko hrozí. Ať už se jedná o různé bezpečnostní pracovníky, policisty a podobně.
V tomto případě byste mohli přemýšlet o eventualitě dvou zbraní, popřípadě kombinace střelné zbraně a doplňkového prostředku tzv. poslední záchrany. Pro tyto případy bych volil kompaktní pistoli co nejjednodušší konstrukce v opaskovém pouzdru a jako poslední záchranu subkompaktní zbraň na jiném místě.
Na závěr se pokusím shrnout poznatky výše vypsané. Pokud budete kupovat pistoli na obranu, volte co nejjednodušší konstrukci - nebojte se sáhnout klidně po malém revolveru se skrytým bicím ústrojím. Nerozhoduje estetika - To že se útočník lekne zbraně ve vaší ruce je to nejhorší co si můžete myslet. NELEKNE ať je sebehrozivější ! V případě zbraně na sebeobranu také není podstatné kolik máte nábojů v zásobníku či válci revolveru. Plně dostačující je 5 - 7 nábojů.
Mějte na paměti, že ať máte u sebe jakoukoli zbraň nebo prostředek k obraně, vaší nejlepší obranou je váš rozum. Pokud se riziku dokážete vyhnout, nemusíte vynakládat úsilí na jeho odvrácení, potažmo riskovat zdraví Vaše i jiných osob.
Pokud by byl konkrétní dotaz na konkrétní zbraň, není problém se na mě obrátit a pokusím se Vám poradit.
Michal Kadlec.